Trendy w IT na 2020

Trendy w IT na 2020


Zaczął się nowy rok, a z nim nowe wyzwania i trendy. Jak będzie wyglądał ten rok w branży IT?  
Na to pytanie odpowiadają Olaf Pospischil, Prezes Zarządu IBPM S.A. oraz Robert Izdebski, Wiceprezes Zarządu IBPM S.A.

Na trendy w branży można spojrzeć z różnych perspektyw – rozwoju branży, automatyzacji procesów biznesowych, rynku pracownika czy ułatwień w życiu codziennym. Choć każdy z tych obszarów rządzi się swoimi prawami, wciąż ma wspólny mianownik – technologię. Rozwój AI, druku 3D, VR i AR zaczynają obejmować coraz więcej obszarów naszego życia.

Trendem, który już obserwujemy i na pewno będzie dominował przez następne 10 lat jest AI. Sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej zadań człowieka, zmienia realia rynku pracownika, ale też stawia nowe wyzwania i otwiera drzwi do nowych obszarów w różnych branżach. Jest całkiem prawdopodobne, że niebawem sztuczna inteligencja przejmie np. zadania developerów
i będzie za nich programowała. Choć niesie to ryzyko redukcji miejsc pracy dla człowieka, można spodziewać się, że pojawią się dla nas nowe zadania.

Nowe trendy przekładają się także na sposób funkcjonowania zespołów w projektach różnych branż. Każdy lider będzie budować core biznes na systemie napisanym pod konkretne potrzeby. Soft będzie pisany przez zespoły mieszane: wewnętrzny SoftwareHouse (drobny rozwój i utrzymanie) oraz zewnętrzny SoftwareHouse (np.: IBPM – stworzenie kluczowych funkcjonalności i architektury rozwiązania)

Od kilku lat na świecie dynamicznie rozwijają się i stabilizują nowe technologie takie jak druk 3D, VR czy AR, systemy kontroli płatności, automatyzacja pracy. Automatyzacja jest szczególnie kuszącym elementem z uwagi na ciągłe braki personelu w firmach. AR/VR to świetne narzędzie do wspierania pracowników w powtarzalnych obowiązkach lub prowadzenia szkoleń i treningów. Z kolei druk 3D sprawia, że stajemy się w łatwy sposób inżynierami, możemy samodzielnie projektować i tworzyć przedmioty codziennego użytku, albo sztukę.

Jeśli chodzi o horyzont czasowy, to najszybciej miejsce w domach zacznie zdobywać druk 3d, który już obecnie jest tani i każdego potencjalnego Kowalskiego stać na drukarkę 3D. Problem jednak wciąż tkwi w niedoskonałości samego procesu, który narażony jest na wiele błędów i problemów typowych dla wczesnego rozwoju tej technologii. Nastąpi więc dalszy rozwój w tym obszarze.

Eksperci zwracają także uwagę na rozwój zastosowania chmury. Jest to technologia już używana przez większość firm, nawet jeśli infrastruktura techniczna jest w lokalnej serwerowni firmy. Zapewne jeszcze przez kilka lat możliwości chmury będą rozwijały firmy w zaciszach swoich serwerowni, aby wreszcie zmigrować się do wynajmowanych DC lub przenosząc na platformy IaaS, PaaS, SaaS dostarczane przez największych dostawców, ale zajmie to jeszcze przynajmniej 3-4 lata.